14 Şubat 2010 Pazar

Wordpress Admin Paneli

Ders: WordPress
Konu: Admin panel menüleri ve anlamları.


Öncelikle selamlar. Bugünkü dersimizde WordPress admin panel menü anlamları ve kullanımını göreceğiz. En üst kısımdan başlıyabiliriz.

Yazılar: Yeni yazı ekleme, Yazı Etiketleri, Kategori adı altında 3 bölüm vardır. Yazılar, etiketler ve kategoriler ekliyebilir ve üzerinde değişiklik gerçekleştirebilirsiniz.
Medya: Bu bir medya kütüphanesi yöneticisidir, yazılarda kullanmış olduğunuz Medya menüsü ayarlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Bağlantılar: Önemli olan site link’lerini belirliyebileceğiniz ve ana sayfada Bağlantılar menüsü altında yayımlıyabileceğiniz alandır. Link değişimi içinde kullanabilirsiniz.
Sayfalar: Site Hakkında, Kurallar gibi yazı yerleri oluşturabilir, temanıza göre en üst kısımda veya alt kısımda bulabilirsiniz. Genel olarak üst kısımda yer alır ana sayfada.
Yorumlar: Onaylanmış, veya onay bekliyen yorumları kontrol etme merkezidir.
Görünüm: Tema kontrol merkezidir, temanızı değiştirebilir ve üzerinde değişik editlemeler yapabileceğiniz bölümdür. Aynı zamanda tema menülerinide bu bölümden ayarlıyabilirsiniz.
Eklentiler: Sitenize kurmuş olduğunuz eklentileri yönetebilir ve onları güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda Edit bölümüde mevcuttur.
Kullanıcılar: Bu alan blog kullanıcı, yazar ve editör kontrol alanıdır, yeni kullanıcı ekliyebilir kendi profilinizi düzenliyebilirsiniz.
Araçlar: Bu bölümde Blog’unuz için gerekli araçlar güncellemesini kontrol edebilir, WordPress sürümünüzü yükseltebilirsiniz.
Ayarlar;
1-Genel: Blog genel ayar menüsüdür, Title, başlık gibi alanları düğzenliyebileceğiniz bölümdür.
2- Yazma: Satır aralıklarını, varsayılan yazı ve bağlantı kategorilerini kontrol edebileceğiniz bölümdür.
3- Okuma: Bu kısımda sayfa düzeninizi belirleyebilir, satır aralıkları, sayfa aralıklarını düzenliyebilirsiniz.
4- Tartışma: Yazı ve sayfalar hakkında Düzenleme, Makale ayarları, yorum ve E-Posta ayarlarını kontrol edebileceğiniz bölümdür.
5- Medya: Görsel resim boyutlarını ayarlıyabileceğiniz bölümdür.
6- Gizlilik: Blog görünümünü ayarlıyabileceğiniz bölümdür, dilerseniz sadece kullanıcıya açıp arama motorlarına kapatabilir veya ikisinede açabilirsiniz.
7- Kalıcı Bağlantılar: Genel sayfa düzenininizi, Sayfa ve bağlantı ayarlarınızı yapabilirsiniz. Detaylı makale için lütfen BURADAN Wordpress’e yeni başlıyanlar bölümümüzü inceleyiniz.
8- Çeşitli: Eklenti vb. gibi dosyalarınızı hangi dosya ve dizinde saklama ayarlarını yapabileceğiniz bölümdür.

NOT:
Yüklenen eklentiler ”Ayarlar” sekmesindedir, ve gerekli ayarları buradan yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Destekleyenler: