14 Şubat 2010 Pazar

Firefox Kasması

Firefox'unuz şişti mi ! Çok mu bellek kullanıyor ! Çözümü var ! Program yok ! Eklenti yok ! Sadece küçük bir ayar !Resimde görüldüğü gibi firefox'un bellek harcaması 61.000 gösteriyor!Şimdi Firefox'ta boş bir sayfa/sekme açın ve adres satırına about:config yazıp enter'layın. Karşınıza bir sürü yazı çıkacak sayfanın herhangi bir yerine sağ tuş tıklayın ve yeni>boolean tıklayın.

Daha sonra açılan pencereyeYazıp tamam diyoruz. Daha sonra karşımıza True ve false seçenekleri çıkıyor buradan true'yu seçiyoruz.True'yu seçtikten sonra tamam deyip onaylıyoruz. Şimdi yazdığımız "config.trim_on_minimize" değeri o listeye eklendi. Ayarların etkin olabilmesi için firefox'u yeniden başlatmamız gerekiyor ! Firefox'u yeniden başlattıktan sonra bir kaç internet sayfasına girin herhangi bir sayfa en az 4 ayrı sayfa açın ki farkı görebilelim

Şimdi sayfalar yüklendikten sonra Ctrl+Alt+Delete tuşlarıyla taskmanager'ı (Görev Yöneticisi) açıyoruz. (Dikkat: Firefox bu işlemde simge durumuna küçültülmüş OLMAYACAK !) Daha sonra Görev yöneticisinden İşlemler sekmesine geçiyoruz ve firefox.exe'yi bulup ne kadar bellek yediğine bakıyoruz. (Bknz Resim 1a) Daha sonra task manager (Görev Yöneticisi) açıkken Firefox'u simge durumuna küçültün ve işte gözlerinize inanamayacaksınız şimdi firefox'un kapladığı bellek miktarına bakın !

İnanılmaz Değişim !Farkı görün !

ÖNCE Sonra

Son söz, Artık firefox'u ne zaman simge durumuna küçültseniz bellekte çok az yer kaplayacaktır
__________________

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Destekleyenler: